Bugün ilk kez anne oluşumun yıldönümü :) hani kutlayanlar?

2009-04-20 17:35:00
Harika bir hafta sonu geçirdikten sonra pazartesiye farkındalık katsayımın artışıyla başlamak çok güzel Ya Sevgili,

Yıllar önce bu dünyaya gelip; arada yeryüzünde, arada gökyüzünde, son 15 yıldır farkettiğim uzay boşluğundaki varlık noktamdan hayata bakınca, her yeni doğan günün anlamı daha da berraklaşıyor!

Bugün oğlumu öpücüklere boğup, benden doğduğuna bin pişman ettirme çabalarım başarıyla sonuçlandı! "Doğan benim, izin ver biraz dinleneyim" dese de izim vermedim tabii, erkenden uyandırdım. Yıllar önce bugün, bebegini doğal doğumla dünyaya getiren minnacık bir anne olarak sevincimin ayyuk da oluşu bu yüzdendi işte... Her yıl varır zaten... Aslında onalrı her gördüğümde varır. Yıllar sonra el kadar beden parçasının, zihinsel ve ruhsal gelişimini izlemek, varlığına duacılığın yanısıra bir de gurur duymakta bir başka kar durumudur tabii... 

Cumartesi Sevgili iş arkadaşım, her daim yol arkadaşım Muammer'in terfisini kutladık öncelikle. Onunla kafam nasıl çalışıyor bir bilseniz. Benim iki gözüm kapansa da sağolsun onun 3. Göz'ü her an açık, hemen ışık tutuyor bana da yolum netleşiveriyor, yeni yol arkadaşlarımla güzel iletişimler kuruyoruz.  

Cumartesi akşamı İranlı keman virtüözü Farit Farjat'in Kemani ağlatmasını dinletmeye götürüyor oğlum beni, arkadaşlarım Pelin, Pervin birlikte, Bostancı Kültür Merkezi'ndeyiz. Ağlayan Kemanla, Gülen Piyano eşliğinde ruhumuz gıdasını alırken, hayatımıza yeni bir insan giriyor Günseli. Hayatıma yeni giren insanlar oğlumun oğlum olduğuna inanamıyor, ayıptır söylemesi göstermiyorum da ama oğlumla konserlere katılmak, ardindan yorumlar yapmak nasıl da güzel geliyor... 

Pazar günü sabahtan bende bir telaş, "Nereye?" diyor oğlum. "Boşanan Anneler Toplantısına gideceğim?", "Hayırdır, ne alaka?", "Var alaka! Boşandım ve de bir anneyim", "Hmmm!..."  diyor.

İki senedir bu yazışma yahoo grubu içindeyim. Ben unuttum ne zaman evlendim, ne ara boşandım ama olsun yine de oradayım. Boşanma sürecinde özellikle anneler kısmına psikolojik ve hukuki destek vermek, bu çok hassas süreçte bilgi sevgi desteğinde bulunmak için bu grup. Deneyim sahibi bir çok annenin özverisi sayesinde kurulmuş bir dernek burası. Genel Kurul yapılıyor, Yeni Başkan ve Yönetim Kurulu seçiliyor. İlk defa gördüğüm barış dolu bir seçim atmosferi. Hatta hayatımın en kolay Başkan ve yönetim grubunun seçimine şahit oluyorum çünkü burada koltuk kavgası yok; neler yapabiliriz, kimlerle yapabiliriz; kimleri davet edebiliriz, nerede, ne zaman, nasıl yapabiliriz? diye ortak dil, niyet ve hedefler var.

Evlilik iki kişi ile başlayan bir süreç sonra aileler devreye giriyor ama eğer çocuk olmuşsa sadece boşanma hukuki süreciyle bitmiyor tabii ki. Bir de yaşamın bundan sonrası var. İşte bu "daha sonrası" için annenin/ babanın da- hızla beden, zihin, ruh dengesine ve sağlığına kavuşması, yetiştirecekleri sağlıklı bireyler için çok önemli. Bu süreçleri atlattıktan sonra kuralacak yeni ilişkilere de destek amaçlı kurulmuş. Kutlamak da bir destektir. Harika bir çalışma içinde buluyorum kendimi. Meğerse iyi niyetlerle hazırlanmış, içi dolu sosyal projelerle desteklenmiş bir sorumluluk ortamında olmak için koşturuyormuşum pazar günü. Ve gerçekten de hayal ettiğim deneyimlerini başarıyla geçirmiş güçlü anneler ve sonucu alınırsa toplumsal değişim yaşanacak bakış açılarıyla hazırlanmış bir alt yapı ile karşılaşıyorum. Ben de kolları sıvıyorum. Fikirlerin havada uçuştuğu hoş bir zaman dilimi geçiriyoruz hep birlikte.  

Yıllar önce yoktu böylesi destekler. Ben kendi başıma boşanmaya karar vermiş, ve gercekten sevgili eski eşimin desteği ile boşanmıştım. Hiç hazırlıksız hayatta bir başıma kalmıştım. Deneyimsiz, hedefsiz, belki de karar için zamansızdım. Süregiden yaşam akışında ojeli tırnaklarımla zor zar tutunmaya çalıştım hayata. Zordu tabii, neyseki iyi insanlar denk geldiler ve hep birlikte büyüdük çoluk, çocuk. Eski eşimin destekleri ise inanılmazdı. Bu konuda en güzel örnek biziz diye düşünürüm hep. Biz çok örnek bir süreç yaşamıştık, ama iki yıldır izlediğim grup katılımcılarından olayın farklı boyutlarını da farketmiş oldum. Dün izleyici olarak katıldığım toplantıda içimde bir şeyler oldu ve bu kolları sıvayan arkadaşların arasında olmak istedim, o kadar güzel aldılar ki içlerine. Bu kadar kaliteli bir sivil toplum örgütlenmesi içinde olmaktan keyif alacağımı hissediyorum. Yaşasın yeni başkan ve ekibi, sağolsun eski başkan ve ekibi, hepimize kolay gelsin!... 

En sorunsuz boşanan ben bile, bir çok travma yaşamışım şimdi düşündüğümde. Şimdi her hücremde şifa çalışmalarımı yapmış biri olarak tüm tecrübelerimle destek olabilirim ki, orada bu konuda, konusunda oldukca uzman bir kadro var.

Şimdi arıyoruz, hem bu kaderi yaşamış tecrübe sahiplerini; birikimlerini paylaşmaya, hem de süreç kararında, başında, içinde olan desteğe ihtiyacı olan boşanan annelere "yalnız degilsiniz!" diyoruz.  www.bosanaanneler.org.tr  sayfasini ziyaret edip lutfen siz de nasıl içinde olursunuz, hangi ucundan tutarsınız bir düşünün.

Hedefimiz sağlıklı annelerin sağlıklı bireyler yetiştirmesine destek olmak. Bu ciddi bir sosyal sorumluluk!...(Babalar kısmını babalar düşünsün artık, şahsım adına orada da organizasyon için fikir verebiliriz diye düşünüyorum. Hatta kopyalayabilirler başarımızı. Nasılsa hedefimiz aynı; anne- babanın bu yeni kararından etkilenmemiş çocuklar yetiştirmek!' değil mi?Benim gibi spiritüel bakış açısından yaşayan biri anneler -babalar diye ayırmaz ama istisnalar oluyor işte! :)

Pazar günü ikinci durağım sevgili Arzu Özev'in Yoga, nefes ve sağlıklı beslenme toplantısına katılmaktı ama yetişemedim, aklım orada kalsa da kısmet değilmiş diyorum.

Havalar geç aydınlanıyor ya, o arada oyuncu bir arkadaştan mesaj alıyorum. Sevgili Altay Özbek, kahve içelim diyor. Detoksa merak sardım ya ne zamandır. The Lifeco sağolsun bu konuda tüm yaşam bilgilerimi altüst etti, iyi de etti, içmeyi bıraktığım kahveyi bahane edip iki arada bir derede sohbetin şahaneliğini tatmak istiyorum. Cihangir de soluğu alıyorum...
Deli deliyi nerede görse sevinirmiş ya, aynı dili konuştuğumuz için nasıl mutluyuz, ağzımız kulaklarda. Kısa süre içinde şöyle fizikten başlayıp, bir metafizik sohbeti yapıyoruz ki, değmeyin keyfimize! Ballı kaymak tadındaydı valla..

Almanin keyfi, vermenin sevinci ile dolu dolu bir hafta sonu geçiriyorum. Buna katkıda bulunan her sevgiliye ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  

Pazartesi oğlumun doğum sevinciyle güne başlıyorum. Varlığımın ilk bölünmesinin, değerli üretiminin yaşam sevinciyle..

Neyse uzatmayım, hepinize hayatın her alanında bol üretim dolu anlar, verimli bir hafta, şu satırlara kadar inmiş güzel gözlerinize de sağlık dilerim... 
 
Hayat kolay gelsin hepimize... 3. Göz'ünüz de her daim açık kalsın e mi? hele ki şimdi çok lazım!

Sevgiler

:)

32
0
0
Yorum Yaz